נפגעת מאופניים חשמליות? אתה זכאי לפיצוי

השימוש באופניים חשמליות הפך בשנים האחרונות לנפוץ ביותר. לצד הנוחות הרבה שבכלי זה, הוא גורם ללא מעט פגיעות בהולכי רגל ולעיתים גם רוכב האופניים עצמו נפגע. נפגעתם מאופניים חשמליות? חשוב שתדעו כי אתם זכאים לפיצוי כספי.

אופניים חשמליות- רכב מנועי

בחודש אוגוסט 2017, יצא פסק דין תקדימי (ת"א 43305-07-16) הקובע כי אופניים חשמליות הם רכב מנועי על פי סעיף 1 לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 (חוק הפלת"ד).  סעיף 1 הנ"ל מגדיר רכב מנועי כרכב הנע בכח מכני, על פני הקרקע ואשר עיקר ייעודו הוא לשמש לתחבורה יבשתית. בית המשפט קבע כי אופניים חשמליות עונות על הגדרה זו במלואה ועל כן חובה לסווג את האופניים החשמליות כרכב מנועי, על כל המשתמע מכך. ואכן, פי שיפורט להלן, לקביעה זו יש משמעות ענפה ביותר, הן עבור הולכי רגל הנפגעים כתוצאה מאופניים חשמליות והן עבור רוכבי האופניים, בעת שהם נפגעים בתאונה עצמית.

חשוב לציין כי על אף הפס"ד התקדימי אשר הובא לעיל, ישנם פסקי דין רבים אשר קובעים כי אופניים חשמליות אינן רכב מנועי ושכאלה, לא חייבות בביטוח חובה. כפי שניתן להבין, הפסיקה חלוקה ולכן עדיף לפנות לעו"ד שיוכל לבדוק את מכלול הנסיבות והאפשרויות העומדות בפני הנפגע.

פיצוי לנפגעי אופניים חשמליות

בעת האחרונה אנו שומעים רבות בתקשורת על הולכי רגל שנפגעים כתוצאה מאופניים חשמליות. לעיתים מדובר בפציעות קלות, אך במקרים רבים אחרים, בפגיעות של ממש ובנזקים חמורים.

עד לפסק דין זה, לא היה למעשה מזור משפטי לכל אותם נפגעים מאופניים חשמליות, היות שהדין לא הבחין בינן לבין אופניים רגילות. אולם, משבית המשפט, קבע כי אופניים חשמליות הם רכב מנועי, המשמעות הישירה הנה זכות פיצוי לכל הולך רגל אשר נפגע מאופניים חשמליות מכוחו של  חוק הפלת"ד. כעת עולה השאלה אל מי פונה הנפגע כדי לקבל את הפיצוי המגיע לו? ככלל, כאשר הולכי רגל נפגעים מתאונה של רכב, הפיצוי ניתן על ידי חברת הביטוח של הפוגע. אולם, כיום, חברות הביטוח אינן מבטחות רוכבי אופניים חשמליות. על כן, הפיצוי ישולם להולכי הרגל על ידי קרנית, הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים.

הליך קבלת הפיצוי הכספי

אדם אשר נפגע בתאונת דרכים, פונה לחברת הביטוח של הנהג הפוגע לשם קבלת פיצוי בגין כל הנזקים שארעו לו בשל התאונה. אולם נכון להיום, לא קיים למעשה ביטוח עבור רוכבי אופניים חשמליות,  שהרי אלו הוגדרו רק לאחרונה כרכב מנועי. על כן, עד אשר ישתנה מצב זה, הכתובת לקבלת הפיצוי הכספי עבור הולכי רגל אשר נפגעו בתאונה של אופניים חשמליות היא תאגיד קרנית. זהו תאגיד ציבורי אשר הוקם במטרה לתת מענה לנפגעי תאונות דרכים, אשר אין באפשרותם לתבוע מבטח בגין פיצוי על נזקיהם עקב הפגיעה. כך למשל, מי שנפגע בתאונה של "פגע וברח" בה זהות הפוגע אינה ידועה, נפגעי תאונות מרכבים גנובים וכיו"ב. עתה, יוכלו גם נפגעי תאונות אופניים חשמליות לקבל פיצוי בגין פגיעתם מגוף זה. לשם קבלת מלוא הפיצוי לו זכאי הנפגע, מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני ביטוח, אשר יפנה בשם הנפגע לתאגיד קרנית וידאג למימוש זכויות הנפגע במלואן.

רוכב האופניים נפגע – האם יהיה זכאי לפיצוי?

סיווגם של אופניים חשמליות כרכב מנועי יצר כאמור, להולכי רגל זכות לפיצוי בעת תאונה מכוחו של הפלת"ד. אולם בו בעת מנע הוא את אותה הזכות מרוכבי האופניים בעת שנפגעו מתאונה עצמית. מדוע? מן הטעם כי זכותו של בעל רכב מנועי לפיצוי בעת תאונה עצמית, מתממשת במסגרת ביטוח החובה. מכיוון שנכון להיום, לא ניתן לרכוש בישראל ביטוח חובה עבור אופניים חשמליות הרי שבמקרה של תאונה עצמית, לא יוכל רוכב אופניים חשמליות לקבל פיצוי. לעניין זה נציין כי בית המשפט היה ער  למשמעות השלילית של סיווג אופניים חשמליות כרכב מנועי, על רוכבי האופניים. בהתייחסו לכך קבע כי כאשר מניחים את שני האינטרסים הסותרים על כף המאזניים, יש להעדיף את האינטרס של הולכי הרגל. אלו זקוקים להגנה מפני ציבור משתמשי האופניים החשמליות אשר נוהגים במקרים רבים ללא מיומנות מתאימה ומבלי לציית לחוקי התנועה. בית המשפט קורא למחוקק להסדיר סוגיה זו של האופניים החשמליות על כל היבטיה, לרבות מתן אפשרות לרוכבי האופניים לעשות ביטוח, אשר יגן עליהם מפני פגיעה. יש לקוות כי בעתיד הקרוב, נראה שינוי גם במישור הזה, אשר יאפשר גם לרוכבי האופניים לקבל פיצוי במקרה של תאונה עצמית.

השארת פרטים
השאירו פרטים ואחזור אליכם לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות וללא התחייבות.
דילוג לתוכן