תביעת ביטוח לאומי – חשיבות הייצוג המשפטי

המוסד לביטוח לאומי הוא הכתובת הראשונה לקבלת פיצוי כספי בעת אובדן כושר עבודה. בין אם מדובר על תאונת עבודה או נכות כתוצאה ממחלה, ניתן לפנות לגורם זה לקבלת תשלומים מסוגים שונים, הבאים במקום שכר עבודתו של הנפגע. בשל חשיבותה של תביעת ביטוח לאומי ובשל מורכבות הליך קבלת הפיצוי, ישנה חשיבות רבה לייצוג משפטי מקצועי. על כך במאמר שלפניכם.

המוסד לביטוח לאומי – מהו?

זהו גוף סטטוטורי הפועל מכוחו של חוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב) תשנ"ה-1995. תפקידו של המוסד לביטוח לאומי הוא  להבטיח קיום בסיסי ומדובר במגוון רחב של מצבים: מחלה, תאונה, אבטלה, הריון ולידה, קשישים וכיו"ב. ניתן לקבל תשלום חד פעמי, קצבה זמנית או קצבה חודשית לצמיתות, הכל בהתאם לעניין. ביטוח לאומי, בשונה מביטוח פרטי הוא ענייו שבחובה. כל תושב ישראל מחויב בתשלום זה, המשולם על ידי המעסיק, כאשר המבוטח הוא שכיר, או על ידי המבוטח עצמו היה והוא עצמאי.

כפי שנסביר להלן, קבלת תשלום מביטוח לאומי, מכל סוג שהוא, מצריכה הגשת תביעה, אליה יש לצרף את המסמכים הדרושים. הפקיד הממונה על אותו התחום בוחן את התביעה והוא רשאי לקבלה או לדחותה, בהתאם לנהליו של הביטוח הלאומי. על החלטתו בעניין, ניתן להגיש ערר או ערעור, בהתאם לסוג התביעה. בשל חשיבותה הכלכלית של תביעת ביטוח לאומי עבור המבוטח ובשל מורכבות הליך מימוש הזכויות, עליו נעמוד בהמשך, מומלץ שלא לפעול מול גורם זה באופן עצמאי, אלא להיעזר בעורך דין מומחה.

הגשת תביעה

חלית? ניתן לקבל מן המוסד לביטוח לאומי קצבת נכות כללית. נפגעת בתאונת עבודה? ביטוח לאומי משלם דמי פגיעה וגמלת נכות מעבודה. קבלת תשלומים אלו ולמעשה, כל זכות לפיצוי כספי מביטוח לאומי, מחייבת הגשת תביעה על גבי הטופס המיועד וצירוף כל האסמכתאות להוכחת העובדות. בחלק מן המקרים, למשל, עת שמדובר על נכות כללית, הליך התביעה אינו מסתיים בהגשת מסמכים, אלא ביטוח לאומי מזמן את המבוטח לוועדה רפואית. תפקידה של זו הוא לקבוע את אחוזי הנכות של המבוטח ואת אחוז אובדן כושר העבודה, אשר אלו יקבעו מהו סכום הקצבה שתשולם לו. תביעת ביטוח לאומי, על סוגיה, היא עניין מורכב וקבלת מלוא הפיצוי לו זכאי המבוטח, מחייבת ידע, ניסיון והכרות מעמיקה עם גוף זה. מסיבה זו, ישנה חשיבות רבה לייצוג המשפטי עת שפונים לביטוח לאומי.

חשיבותו של הייצוג המשפטי

בשל תפקידו של המוסד לביטוח לאומי, לדאוג לקיומנו הבסיסי, יש נטייה לחשוב שאם רק נגיש את כל המסמכים שבידינו, קבלת התביעה מובטחת ואנו נקבל ללא קושי את הפיצוי הכספי. ובכן, זוהי טעות נפוצה. הלכה למעשה, תביעת ביטוח לאומי היא עניין מורכב מאוד, הדורש התנהלות זהירה ומחושבת, על מנת לוודא כי מצבו של המבוטח יוצג בצורה המדויקת ביותר. לא פעם, ביטוח לאומי דוחה תביעות של מבוטחים שלא בצדק, רק משום שלא היו מנומקות כהלכה או היו בהם מסמכים חסרים להבהרת מצבו של המבוטח. על מנת למנוע מצב זה ולהגדיל את הסיכוי לקבלת התביעה והפיצוי המקסימאלי, יש לפנות לעורך דין המתמחה בתביעות לביטוח לאומי. עורך הדין בוחן היטב את נסיבות המקרה ואת המסמכים שבידיו של המבוטח.

בהתאם לכך, ממליץ הוא על אפיקי התביעה המתאימים, כאשר לעיתים ניתן להגיש מספר תביעות שונות ולהגדיל את סכום הפיצוי. היה וישנם מסמכים רפואיים חסרים, אשר יכולים להבהיר את מצבו של המבוטח, יפנה עורך הדין לגופים הרלוונטיים לקבלת כל התיעוד הנדרש. לבסוף, כאשר כל האסמכתאות הרלוונטיות בידו, יגיש עורך הדין את התביעה, כאשר הוא מקפיד לנסחה בצורה הנהירה ביותר, כך שלא יוותר כל ספק באשר למצבו של המבוטח.

לקריאה נוספת

נתקלתם בבעיה? אנחנו פה כדי לסייע לכם באופן מקצועי ויעיל.

לשיחת הכוונה וייעוץ ללא עלות השאירו פרטים
דילוג לתוכן