הכנה לחקירה

הוזמנת לחקירה? הנך זקוק לייצוג משפטי מקצועי אשר יכין אותך לחקירה ויפעל לסיומה ללא העמדה לדין, או באישום מופחת. במידה שהוגש כתב אישום, עורך הדין יחתור לתוצאה המשפטית הטובה ביותר בנסיבות העניין.

חשיבותו של עורך דין בחקירה

כאשר נהג מוזמן לחקירה בחשד לעבירת תעבורה, הוא חשוף להגשת כתב אישום נגדו על כל המשתמע מכך. הרשעה יכולה להביא לפסילת רישיון נהיגה לתקופה ארוכה, להטלת קנסות גבוהים על הנהג ובעבירות חמורות, לעונשי מאסר. לאופן התנהלותו של  הנהג בחקירה, תהיה השפעה ישירה על המשך ההליכים נגדו וכל מילה עלולה לצאת מהקשרה ולהביא להפללתו. על כן, ישנה חשיבות עצומה לקבלת ייצוג משפטי טרם החקירה. נדגיש, כי כאשר אדם חשוד בעבירה, החקירה נקראת חקירה תחת אזהרה. אז, על השוטר חלה חובה להודיע לנהג על הדבר ולהבהיר לו באיזו עבירה הוא חשוד. מרגע זה, קמות לחשוד זכויות שונות ובראשן, הזכות להיוועץ עם עורך דין טרם החקירה ובמהלכה. תפקידו של עורך הדין הוא לבסס עם הנהג את גרסתו לאירוע ולתדרך אותו כיצד להשיב על שאלות החוקרים. נבהיר, כי ייצוג משפטי מקצועי בחקירת משטרה, יכול לעשות את כל ההבדל בין סגירת התיק ללא כתב אישום, לבין העמדה לדין בעבירה חמורה ולכן אסור בשום פנים ואופן לוותר עליו.

ייצוג משפטי לאחר כתב אישום

לא פעם, נהגים פונים לייצוג משפטי רק לאחר שהוגש נגדם כתב אישום ולא בעת קבלת הזימון לחקירה במשטרה. לעיתים הם עושים כן משום שהם מאמינים בצדקתם ובטוחים כי האמת תצא לאור בחקירה ותסתיים ללא תוצאה. הנחה זו נובעת מתום לב ומחוסר ניסיון במצבים אלו, שהרי מול החוקרים עומדת מטרה אחת והיא לבסס את חשדם ולאסוף ראיות מפלילות נגד הנהג. לכן, חייב החשוד להיות מלווה בעורך דין בחקירתו. לעיתים, אדם נמנע מלפנות לייצוג משפטי משום ההוצאה הכלכלית של שכר הטרחה וזה אך טבעי.  אולם, למרבה הצער, כמו בסיטואציות רבות אחרות בחיים, הניסיון לחסוך עלול לעלות ביוקר. ליווי משפטי בעת החקירה יכול למנוע במקרים רבים את הגשת כתב האישום או להקל מאוד בחומרתו. ומה קורה אם כבר הוגש כתב אישום אז, תפקידו של עורך דין לתעבורה הוא לנסות ולהחליש עד כמה שניתן את ראיות התביעה ולהביא לזיכוי הנאשם. אם לא ניתן להשיג תוצאה זו, יפעל לכך כי יוטל על הנהג העונש הקל ביותר האפשרי בנסיבות העניין, אם במסגרת ניהול המשפט ואם במסגרת הסדר טיעון.

בחירת עורך הדין

כפי שאנו מבינים, הכנה לחקירה היא קריטית עבור נהג החשוד בעבירה. מעורבותו של עורך הדין בשלב זה יכולה במקרים רבים להביא לסגירת התיק ללא כתב אישום או באישום מופחת. זאת בשונה מנהג המגיע לחקירה לבדו, ללא ליווי משפטי ומבלי שקיבל כל הסבר או הדרכה כיצד להתמודד עם הסיטואציה. אז, אל מול חוקרי המשטרה המנוסים, יכולתו להימנע מהעמדה לדין היא קטנה מאוד. יש לזכור כי בשונה מעד, כאשר אדם חשוד בעבירה, הוא תחת סטטוס של חקירה תחת אזהרה ויש לו זכות להיוועץ עם עורך דין טרם חקירתו. לא פעם, מנסים החוקרים לשכנע את הנהג כי אם הוא חף מפשע, הוא אינו זקוק לייצוג משפטי, אך יש להתעלם מאמירות אלו ולעמוד על הזכות לייצוג. איך בוחרים את עורך הדין המתאים? יש לשכור את שירותיו של מומחה לדיני תעבורה, בעל ניסיון בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות תעבורה. מומלץ לשאול את עורך הדין לגבי ניסיונו המקצועי והצלחותיו וכדאי לבחור בעורך דין ששם דגש על טיפול משפטי מקצועי לצד יחס אישי אדיב וסבלני. התמודדות עם רשויות החוק אינה סיטואציה קלה ולכן חשוב כל כך כי בד בבד עם המענה המקצועי, יידע עורך הדין לנהוג ברגישות המתאימה כלפי הלקוח.

דילוג לתוכן