דיני תעבורה

דיני תעבורה הינו תחום בתוך המשפט הפלילי אשר עוסק בכל הסוגיות המשפטיות והחוקים הקשורים לתעבורה וכלי רכב. דיני התעבורה בישראל נועדו להסדיר את ענייני התעבורה והתחבורה ולהבטיח מענה כולל, במקרים של עבירות תנועה או בעיות וסוגיות משפטיות הקשורות בכך. אלה יכולים להיות דיני הקשורים לנהיגה בכלי הרכב, וגם כאלה המתייחסים להולכי הרגל ואלמנטים אחרים הקשורים בתחום התעבורה כולו. 

ישנה חקיקה רבה העוסקת בדיני התעבורה כאשר העיקריות הינם פקודת התעבורה ותקנות התעבורה.

ישנן שתי דרכים בהן עשוי למצוא עצמו נהג, החשוד בביצוע עבירת תעבורה, נדרש להתייצב למשפט תעבורה:

  1. מדובר בעבירה המוגדרת כעבירת הזמנה לדין כגון עבירת מהירות מופרזת, שכרות, נהיגה ע"י בלתי מורשה ועוד.
  2. נהג הקיבל דוח תנועה המוגדר כברירת משפט הנתונה למעשה לכל מי שמקבל דוח בגין עבירת תנועה ולו הקלה ביותר.

התהליך בדיני תעבורה

ההליך בבית משפט לתעבורה מתנהל עפי סדרי הדין הפלילי כאשר המשפט נפתח בהקראת כתב האישום לנאשם. הנאשם מודה או כופר באשמה. 

נאשם המודה בביצוע העבירה מורשע על-ידי בית המשפט לתעבורה, והמשפט עובר לשלב שמיעת הטיעונים לעונש. התביעה תדרוש עונש מסוים במסגרת הקבוע בחוק לסוג העבירה בכתב האישום, ותציג את נסיבות המקרה המסוים כדי לבסס דרישתה זו. הנאשם מצידו רשאי להעלות טיעונים מטעמו. חשוב מאוד להשמיע טיעונים כאלה באופן שיאפשר לבית המשפט לקחתם בחשבון כדי להשיג עונש קל ככל שניתן.

אם הנאשם כופר באשמה, בית המשפט יקבע מועד לדיון נוסף לשמיעת הוכחות. לדיון זה יזומנו עדי התביעה (למשל השוטר שכתב את הדוח) ועדי הגנה, אם ישנם כאלה. לאחר הצגת כל הראיות ושמיעת כל העדויות יחליט בית המשפט אם להרשיע את הנאשם או לזכותו. אם הוא יורשע, יישמעו טיעונים לעונש כפי שתואר לעיל.

צריכים עורך דין לעייני נזיקין

התייצבות למשפט תעבורה ללא ייצוג של עורך דין תעבורה, במיוחד כאשר מדובר באישום בעבירת תנועה חמורה עלולה להביא לתוצאה קשה מאוד עבור הנאשם ולפיכך מומלץ להיעזר בעורך דין תעבורה המתמחה בתחום.

מאמרים

תיקים סגורים
0
פיצויים ללקוחותיי
0
קנסות שבוטלו
0

נתקלתם בבעיה? אנחנו פה כדי לסייע לכם באופן מקצועי ויעיל.

לשיחת הכוונה וייעוץ ללא עלות השאירו פרטים
דילוג לתוכן